Zaćma (łac. catarcta) jest postępującą, degeneracyjną chorobą oczu, objawiającą się mętniejącą soczewką wewnątrzgałkową i pogłębiającą się utratą ostrości widzenia, niekiedy aż do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może być wynikiem schorzeń ogólnych lub przebytych chorób oczu, lecz najczęściej pojawia się wraz z wiekiem. Chorzy często opisują to zjawisko jako zaburzenie widzenia w postaci zamglonego obrazu. Coraz trudniejsze staje się czytanie a prowadzenie samochodu może być wręcz niemożliwe. Pacjenci z zaćmą skarżą się również na rozproszenie światła lub podwójne tzw. rozczepione widzenie.

Przypuszcza się, że każdy z nas wcześniej czy później cierpiałby na zaćmę gdyby odpowiednio wydłużyć życie człowieka.

Aktualnie zaćma jest główną przyczyną utraty wzroku wśród ludzi na całym świecie.

Czy można wyleczyć zaćmę?

Nie istnieje lekarstwo doustne ani w kroplach do oczu, które mogłoby spowodować zniknięcie powstałej już zaćmy. Jedynym i bezpiecznym obecnie sposobem na usunięcie zaćmy jest krótki i bezbolesny zabieg chirurgiczny.

Co to jest chirurgiczny zabieg usunięcia zaćmy?

Najczęściej zabieg chirurgicznego usunięcia zaćmy wykonywany jest wówczas, gdy rozwijająca się zaćma powoduje na tyle dużą utratę wzroku, iż zaczyna przeszkadzać w życiu codziennym. Zabieg polega na wykonaniu mikrocięcia rogówki o długości 2,8 mm lub 1,8 mm i wprowadzeniu urządzenia, które za pomocą ultradźwięków (fako emulsyfikacji) rozbija naturalną zmętniałą soczewkę oka. Rozbite masy soczewki szybko i bezpiecznie aspirowane są na zewnątrz oka. Następnie poprzez uprzednio wykonane mikrocięcie zostaje wprowadzona hydrofilna zwijalna soczewka wewnątrzgałkowa AKREOS™ AO lub AKREOS™ AO MI60 Micro Incision Lens. Sam zabieg usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji trwa kilka minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym - kroplowym tzn. poprzez podanie kropli znieczulających do oka.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pacjenta nasza klinika wyposażona została w światowej klasy aparat do usuwania zaćmy Stellaris" wykorzystujący tzw. zimną fakoemulsyfikację, czyli technikę, która ogranicza do minimum ilość używanych ultradźwięków.

Chirurgia jednego dnia

Sam zabieg usunięcia zaćmy jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i trwa zaledwie kilkanaście minut. Pacjenci nie muszą pozostawać w klinice na kilkudniowej obserwacji jak to miało niegdyś miejsce. Po zabiegu pacjent wraca do domu, gdzie szybko powraca do zdrowia unikając tym samym kosztownego pobytu w szpitalu. Jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadziliśmy w naszej klinice najnowocześniejsze soczewki AKREOS™ AO oraz AKREOS™ AO MI60 Micro Incision Lens - soczewkę wszczepianą techniką mikrocięcia!

Co to są aberracje?

Aberracje to nieprawidłowości układu optycznego oka przejawiające się nieostrym widzeniem. Oprócz głównych wad refrakcji: krótkowzroczności, dalekowzroczności oraz astygmatyzmu zaliczamy do nich także aberracje - między innymi tzw. aberrację sferyczną. Implantacja soczewki wewnątrzgałkowej może zwiększyć ogólną wartość aberracji sferycznych oka. Wpływ aberracji sferycznych jest szczególnie widoczny w warunkach słabego oświetlenia.

Jeszcze lepsza jakość widzenia

Doskonała ostrość widzenia w warunkach słabego oświetlenia! U części pacjentów po usunięciu zaćmy i wszczepieniu soczewki sferycznej dochodzi do pogorszenia jakości widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Wynika to z faktu, że światło wchodzące do oka przechodząc przez soczewkę nie skupia się w jednym ognisku na siatkówce, co objawia się w postaci niejasnego i zamglonego widzenia. Stosowane u nas soczewki AKREOS™ zapewniają przewidywalne i powtarzalne rezultaty pooperacyjne poparte wieloma badaniami klinicznymi, co oznacza dla Państwa jeszcze lepszą jakość widzenia.

Soczewki AKREOS™AO/MI60

Wszczepiane techniką mikrocięcia z wykorzystaniem jednego z najnowocześniejszych urządzeń do usuwania zaćmy Stellaris" Soczewki AKREOS™ AO /MI60 Micro Incision Lens są soczewkami bezaberracyjnymi tzn. po ich implantacji ogólna wartość aberracji sferycznej oka zmniejsza się przez co widzenie jest ostre, także w warunkach słabego oświetlenia.

Korzyści jakie przyniesie Państwu implantacja soczewki AKREOS™ AO/MI60 wszczepiana w technice mikrocięcia 1,8 mm to:

 • redukcja astygmatyzmu pooperacyjnego. Astygmatyzm pooperacyjny to zmiana kształtu rogówki, spowodowana interwencją chirurgiczną, objawiająca się nieostrym widzeniem,
 • minimalizacja urazu, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegu i przy spiesza rekonwalescencję,
 • niepowtarzalne właściwości optyki soczewki przynoszące trwale rezultaty poprawy widzenia po wykonaniu zabiegu.

Rekomendacje dla pacjentów po przebytej operacji usunięcia zaćmy

Pierwsze cztery tygodnie:

 • przestrzegaj dokładnie zaleceń lekarza dotyczących stosowania kropli do oczu i innych lekarstw,
 • unikaj wysiłku fizycznego,
 • nie śpij na boku operowanego oka,
 • nie dotykaj, nie uciskaj, nie pocieraj operowanego oka,
 • chroń oko podczas mycia twarzy,
 • dokładnie umyj ręce przed zakraplaniem,
 • po zabiegu możesz oglądać telewizję oraz czytać,
 • po 24 godzinach unikając dużego nasłonecznienia możesz wyjść na spacer, w przypadku dużego słońca stosuj okulary przeciwsłoneczne,
 • zgłoś się na badania kontrolne zgodnie z zaleceniem lekarza.

Wizyty kontrolne po zabiegu

Przestrzegaj rekomendowanych przez lekarza terminów wizyt kontrolnych zaleconych po wykonanym zabiegu operacyjnym.

Redukcja aberracji sferycznych - lepsza jakość widzenia

Dzięki swej asferycznej budowie soczewki AKREOS™ AO/ M160 Micro Incision Lens gwarantują zwiększoną głębię ostrości, a co za tym idzie polepszenie jakości obrazu.

Soczewka AKREOS™ AO

Bezaberracyjna soczewka wewnątrzgałkowa Akreos™ AO firmy Bausch&Lomb to rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich pacjentów niezależnie od wieku i kształtu rogówki. Soczewki firmy Bausch & Lomb mają specjalnie zaprojektowaną geometrię części optycznej, która redukuje natężenie odblasków świetlnych i zapewnia optymalne warunki widzenia.

Do góry