Choroby oczu

Gradówka (łac. chalazion)* - Przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego (zwanego także gruczołem Meiboma), objawiające się mało bolesnym zgrubieniem podobnym do nieprzechodzącego jęczmienia. Powstaje wskutek zaczopowania ujścia gruczołu a zalegająca treść podtrzymuje stan zapalny i powoduje stopniowe powiększanie się guzka powieki.

Należy zgłosić się do okulisty, który podejmie właściwe postępowanie.

Domowym sposobem są ciepłe okłady np. z zastosowaniem ciepłego jajka kurzego.

Jeśli długotrwałe leczenie nieinwazyjne nie przynosi rezultatów wykonuje się drobny zabieg chirurgiczny prowadzący do usunięcia gradówki.

Kępki żółte - Żółtawe zmiany grudkowe umiejscowione najczęściej w okolicach powiek związane z odkładaniem cholesterolu w skórze. Kępki nie dają objawów bólowych, ani nie są bezpośrednio niebezpieczne dla zdrowia czy życia.

Leczenie kępek żółtych głównie polega na terapii współwystępujących chorób metabolicznych (np. cukrzycy) oraz kontrowaniu stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zmniejsza to ryzyko powstania kolejnych zmian tego typu, donosi się o przypadkach regresji zmian w wyniku zastosowania skutecznego leczenia wysokich stężeń lipidów we krwi. Kępki żółte są wadą kosmetyczną i bezpośrednio nie wpływają na zdrowie pacjenta. Natomiast czynniki powodujące jej występowanie mają znaczny wpływ na zdrowie i jakość życia.

Zmiany można usunąć chirurgicznie (mimo usunięcia zmiany mogą się powtórnie pojawić).

Zaćma (katarakta) Jest to choroba oczu prowadząca do częściowego lub całkowitego zmętnienia soczewki. Występuje głównie u osób starszych, po 60 roku życia i może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może być również skutkiem terapii sterydami, konsekwencją jaskry, cukrzycy czy urazu oka. Do zmętnienia soczewki może doprowadzić również silne promieniowanie ultrafioletowe, podczerwone (zaćma hutników) czy radioaktywne. Do najczęstszych objawów zaćmy należą: przymglone, niewyraźne widzenie, rozproszenie światła, może prowadzić do zaburzenia w ocenie odległości.

Zaćma może rozwijać się przez bardzo długi okres czasu, bezobjawowo i bezboleśnie. Jedynym skutecznym sposobem leczenia zaćmy jest leczenie operacyjne.

Gabinet okulistyczny

Zaćma (łac. catarcta) jest postępującą, degeneracyjną chorobą oczu, objawiającą się mętniejącą soczewką wewnątrzgałkową i pogłębiającą się utratą ostrości widzenia, niekiedy aż do całkowitej utraty wzroku. Zaćma może być wynikiem schorzeń ogólnych lub przebytych chorób oczu, lecz najczęściej pojawia się wraz z wiekiem. Chorzy często opisują to zjawisko jako zaburzenie widzenia w postaci zamglonego obrazu. Coraz trudniejsze staje się czytanie a prowadzenie samochodu może być wręcz niemożliwe. Pacjenci z zaćmą skarżą się również na rozproszenie światła lub podwójne tzw. rozczepione widzenie.

Przypuszcza się, że każdy z nas wcześniej czy później cierpiałby na zaćmę gdyby odpowiednio wydłużyć życie człowieka.

Aktualnie zaćma jest główną przyczyną utraty wzroku wśród ludzi na całym świecie.

Czytaj więcej: Zaćma - definicja, objawy i sposoby leczenia

Reakcje alergiczne gałki ocznej, ostre i podostre stany zapalne oczu, zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze przedniego odcinka oka, nadmierne wysuszenie spojówek oraz stany niedoboru łez. Nie należy stosować leków wchodzących w interakcje z soczewkami kontaktowymi.

  • miękkie soczewki kontaktowe silikonowo-hydrożelowe lub hydrożelowe do korekcji wad wzroku lub kosmetyczne.
  • sztywne gazoprzepuszczalne (RGP) do korekcji skomplikowanych wad wzroku i stożka rogówki.

Soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób potrzebujących wygodnej i skutecznej korekcji wzroku, które wiodą aktywny tryb życia i nie chcą przyjmować ograniczeń narzucanych przez okulary oraz dla osób mających wskazania medyczne do noszenia soczewek m.in. w stożku rogówki, wysokim astygmatyzmie i dużej anizometropii (różnowzroczności).

Kosmetyczne oraz dyskotekowe soczewki kontaktowe mogą być również noszone przez osoby bez żadnej wady wzroku!

Reakcje alergiczne gałki ocznej, ostre i podostre stany zapalne oczu, zakażenia wirusowe, bakteryjne lub grzybicze przedniego odcinka oka, nadmierne wysuszenie spojówek oraz stany niedoboru łez. Nie należy stosować leków wchodzących w interakcje z soczewkami kontaktowymi.

Do góry