Stożek rogówki. Cross-Linking. Soczewki kontaktowe.
Kompleksowa terapia stożka rogówki w ACL Vision Okuliści.
Nasza klinika od 1991 roku specjalizuje się w terapii stożka rogówki. Prowadzimy kompleksową opiekę nad pacjentem ze stożkiem rogówki: od diagnozy, przez dobór odpowiednich metod korekcyjnych, zabiegi hamujące postęp choroby, po stałe monitorowanie wyników terapii. Nasze długoletnie doświadczenie pozwoliło nam stworzyć optymalne schematy leczenia, dające jak najlepsze efekty.
Posiadamy kontrakt z NFZ na refundację soczewek kontaktowych twardych w stożku rogówki (o szczegóły refundacji zapytaj w rejestracji lub u lekarza okulisty)
Czym jest stożek rogówki?
Stożek rogówki jest obustronnym, asymetrycznym i postępującym schorzeniem rogówki, polegającym na ścieńczeniu i wypiętrzeniu rogówki.
Rogówka jest to przezroczysta struktura przedniego odcinka oka. Jej kształt i powierzchnia odpowiadają w dużej części za prawidłowe właściwości optyczne oka. W stożku rogówki przyjmuje ona nieregularny, stożkowaty, „górzysty” kształt. Nieregularność ta jest przyczyną poważnych zaburzeń widzenia, które stopniowo stają się niemożliwe do skorygowania okularami i miękkimi soczewkami kontaktowymi.
Jak koryguje się stożek rogówki?
Stożek rogówki w zależności od stopnia zaawansowania wymaga odpowiedniej korekcji. Ze względu na tworzącą się na rogówce nieregularność, tylko bardzo początkowe stożki nie wymagają korekcji, lub można je skorygować okularami bądź miękkimi soczewkami. Bardziej zaawansowane przypadki wymagają korekcji twardymi soczewkami kontaktowymi, które dzięki temu, że są dopasowane bezpośrednio do oka i posiadają sztywną strukturę, nadają nowy kształt zdeformowanej powierzchni oka, umożliwiając prawidłowe widzenie. W naszej klinice dysponujemy wieloma typami twardych soczewek kontaktowych dedykowanych stożkowi rogówki, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować soczewkę niemal do każdego typu i formy zaawansowania stożka. W zależności od cech klinicznych stożka i oczekiwań pacjenta możemy zaproponować soczewki twarde rogówkowe, miniskleralne, skleralne oraz hybrydowe. Każde rozwiązanie ma swoje zalety, dlatego zawsze wysłuchujemy pacjenta, aby podjąć najlepszą dla niego decyzję.
Zatrzymać stożek
Stożek rogówki z natury ma charakter postępujący i najczęściej występuje w różnym stopniu zaawansowania w jednym i drugim oku. Zabieg Cross-Linking rogówki (CXL) ma za zadanie zatrzymać postęp stożka, aby nie dopuścić do przejścia w kolejne stadium kliniczne stożka, a także zapobiec ewentualnemu przeszczepowi rogówki z powodu znacznego ścieńczenia, deformacji rogówki. Cross-linking polega na utwardzeniu rogówki za pomocą światła UVA, dzięki czemu nie podlega ona dalszemu wypiętrzaniu. (dowiedz się więcej o procedurze CXL – link aktywny do podstrony Cross-Linking (CXL) )
Dla kogo jest zabieg Cross-Linking?
Zabieg Cross-Linking powinien być przeprowadzony u każdego pacjenta z rozpoznanym stożkiem rogówki, u którego istnieje prawdopodobieństwo progresji stożka i nie ma przeciwwskazań do zabiegu. W zależności od sytuacji klinicznej dysponujemy dwoma rodzajami Cross-Linkingu: ze zdjęciem nabłonka rogówki (CXL standard) i z pozostawieniem nabłonka rogówki (CXL TE). Ten drugi rodzaj jest praktycznie bezinwazyjny i nie obserwujemy po nim działań niepożądanych. Dzięki temu możemy polecić go nawet w oczach z subklinicznym stożkiem (tzn, w sytuacji, gdy w jednym oku jest stwierdzony stożek, a w drugim nie ma jeszcze cech topograficznych stożka – dzięki temu możemy zabezpieczyć oko przed wystąpieniem jawnego stożka i pogorszeniem widzenia w tym oku).
Nota prawna:
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ACL Vision Okuliści i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody ACL Vision Okuliści