Ortokeratologia i kontrola krótkowzroczności
Ortokeratologia – jak to działa?
Ortokeratologia (ortokorekcja) – korekcja za pomocą soczewek ortokeratologicznych, to nieinwazyjna i odwracalna metoda korekcji małej i średniej krótkowzroczności.
Polega na zakładaniu na noc specjalnie zaprojektowanych sztywnych soczewek kontaktowych, które działają w ciągu nocy na rogówkę oka. Soczewki zdejmuje się rano, by w ciągu dnia cieszyć się dobrym widzeniem bez używania korekcji. Okulary ani soczewki zakładane na dzień nie są już dłużej potrzebne i nie ograniczają codziennej aktywności. Bez przeszkód możesz uprawiać swoje ulubione sporty, chodzić na basen, korzystać z jacuzzi (kontakt z wodą jest niezalecany w przypadku standardowych soczewek kontaktowych).
Ortokorekcja u dzieci
Soczewki ortokeratologiczne można stosować także u dzieci, tak wcześnie, jak dziecko będzie potrafiło współpracować w zakresie noszenia i odpowiedniego dbania o soczewki. Bardzo często początkowo rodzice zakładają soczewki dziecku, później, w miarę upływu czasu, dzieci chętnie uczą się samodzielnego manipulowania soczewkami. Nasza doskonale przeszkolona kadra cierpliwie uczy prawidłowej obsługi soczewek zarówno dzieci jak i ich rodziców.
Zatrzymać krótkowzroczność
Ortokorekcja jest obecnie jedyną powszechnie dostępną, skuteczną metodą hamowania krótkowzrocznośći. Dzieje się tak ze względu na unikalny kształt powierzchni rogówki, który tworzy się po zastosowaniu ortosoczewek i wpływa hamująco na wydłużanie się gałki ocznej. Oko krótkowzoczne, to oko wydłużone w stosunku do normowzrocznego, przy czym im wyższa wada, tym zazwyczaj gałka oczna jest dłuższa. Może to prowadzić do osłabienia siatkówki oka, podatności na zmiany degeneracyjne i związane z tym powikłania, takie jak makulopatie, przedarcia czy odwarstwienia siatkówki. Dlatego tak ważne jest zapobieganie niekontrolowanemu postępowi krótkowzroczności.
W naszym ambulatorium od ponad 15 lat prowadzimy kompleksową terapię krótkowzroczności, która obejmuje: diagnostykę i korekcję wady z zastosowaniem ortokorekcji, monitorowanie stanu siatkówki, regularne badania dna oka z uwzględnieniem obwodu siatkówki. Nie boimy się wyzwań. Prowadzimy także terapię dzieci z wysoką krótkowzrocznością (powyżej – 6.00 Dsph), u których stosujemy metodę łączoną: zastosowanie ortosoczewek na noc w celu uzyskania efektu stabilizującego wadę, oraz klasycznej korekcji w ciągu dnia okularami lub soczewkami miękkimi w celu wyrównania wady resztkowej. Prowadzimy także komplementarną terapię niskimi stężeniami Atropiny w rzadkich przypadkach gwałtownie postępującej wady.
Kiedy zastosować ortokorekcję u dziecka?
- jeśli obserwowana jest narastająca krótkowzroczność, w szczególności, jeśli wada postępuje szybko
- jeśli w rodzinie występuje krótkowzroczność, w szczególności wysoka krótkowzroczność
- jeśli chcemy maksymalnie ograniczyć narastanie krótkowzroczności
- idealnymi kandydatami są oczy krótkowzroczne do ok -4,50 Dsph, bez lub z niewielkim astgmatyzmem.
- w wadach powyżej -5.00 efekt może być mniej przewidywalny, im większa wada tym większa szansa, że będzie konieczna dodatkowa korekcja w ciągu dnia. Efekt terapeutyczny w zakresie kontroli postępu wady pozostaje jednak zachowany.
- zasada „im wcześniej tym większa korzyść” – wada najszybciej i najwięcej narasta w okresie wzrostu dziecka. Jeśli uchwycimy ten moment i zadziałamy przed okresem intensywnego wzrostu – korzyści będą największe.
Jak wygląda wizyta z doborem ortokorekcji?
Na pierwszą wizytę zaplanuj dużo czasu, nawet 3 godziny. Dzieci, które były badane przez innego okulistę i miały w trakcie diagnostyki wykonywane badanie z porażeniem akomodacji, powinny mieć ze sobą wyniki badania refrakcji po kroplach, to skraca czas wizyty.
Na pierwszej wizycie wykonujemy ogólne badanie okulistyczne, badanie refrakcji z doborem właściwej korekcji okularowej, badanie keratometrii i badanie topografii rogówki. Na podstawie uzyskanych wyników wybieramy i mierzymy soczewkę próbną z naszych zestawów testowych. Soczewka musi układać się na oku co najmniej 15 minut, optymalnie pół godziny. Po tym czasie oceniamy dopasowanie soczewki do oka. Jeśli soczewki wymagają zmiany na inne, znów potrzebny jest czas na ułożenie nowej soczewki na oku. To, jak długo będzie trwała wizyta zależy więc od tego, jak szybko uda się znaleźć właściwą soczewkę, co czasami wymaga kilku przymiarek.
Po dopasowaniu właściwych soczewek, możemy je zamówić. Soczewki ortokorekcyjne są wykonywane na indywidualne zamówienie i są unikalne dla danego pacjenta. Odbiór soczewek połączony jest ze szkoleniem w zakresie zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek. Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się wg indywidualnych zaleceń lekarza.
Dowiedz się więcej o ortokorekcji i kontroli krótkowzroczności z artykułów naukowych opublikowanych w profesjonalnych czasopismach okulistycznych. Dr Katarzyna Szymanek i dr Piotr Szymanek są autorami licznych publikacji z zakresu ortokeratologii. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielą się także podczas wystąpień i szkoleń o tej tematyce na zjazdach okulistycznych i optometrycznych.
Nota prawna:
Całość prezentowanej strony internetowej stanowi własność ACL Vision Okuliści i jest utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 90, poz. 631). Żadna jej część nie może być rozpowszechniana lub kopiowana w jakikolwiek sposób (elektroniczny, mechaniczny lub inny) bez pisemnej zgody ACL Vision Okuliści