Mikrochirurgia oka

Chirurgia zaćmy

Operacje zaćmy wykonujemy metodą fakoemulsyfikacji przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Dzięki wykorzystaniu unikalnych zwijalnych soczewek, wszczepianych techniką mikrocięcia 1,8 - 3 mm, oferujemy Państwu usługę najwyższej jakości. Dodatkowo, bezpieczeństwo podnoszą jednorazowe zestawy narzędzi i materiałów Custom Pack firmy Bausch & Lomb, stosowane dla każdego pacjenta. Zaćma (łac. cataracta) jest to zmętnienie soczewki, ważnej struktury optycznej oka. Zmiany najczęściej postępują wraz z wiekiem (tzw. zaćma starcza), stopniowo prowadząc do utraty widzenia. Zaćma może również towarzyszyć niektórym chorobom przewlekłym, np. cukrzycy, powstać w wyniku urazu, czy też występować jako choroba wrodzona (zaćma wrodzona). Najczęstsze objawy zaćmy to: Zamglenie widzenia Pogorszenie ostrości widzenia do bliży i do dali Pogorszenie widzenia przy słabym oświetleniu Pogorszenie kontrastu Rozszczepianie świateł Podwójne widzenie w jednym oku Narastanie krótkowzroczności refrakcyjnej

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej sztuczną, wprowadzaną wewnątrz gałki ocznej przez minimalne nacięcia. Jest jedyną metodą przywrócenia prawidłowej ostrości wzroku i można wykonać ją u pacjentów w każdym wieku. W naszej klinice operacje wykonują doświadczeni lekarze, od lat specjalizujący się w chirurgii zaćmy. Korzystamy z wiodących, światowych technologii, dbając o najwyższe standardy, gdyż zdrowie i satysfakcja pacjenta są dla nas priorytetem. Zabieg, który trwa ok. 20 minut, wykonujemy w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza możliwość powrotu do domu po krótkim, zwykle 2-godzinnym wypoczynku po operacji. Korzystamy z najnowocześniejszego fakoemulsyfikatora Stellaris firmy Bausch & Lomb. Jego zaletą jest wykorzystanie najnowszej techniki tzw. zimnej fakoemulsyfikacji. Pulsowe uwalnianie i mniejsza energia ultradźwiękow jeszcze bardziej podnoszą bezpieczeństwo zabiegu. soczewka Akreos AO W naszej ofercie znajdą Państwo wybór nowoczesnych soczewek wewnątrzgałkowych do mikrocięcia. Asferyczne, pierwsze na świecie bezaberracyjne soczewki Akreos AO o jednolitej mocy na całej części optycznej zapewniają bardzo dobrą i trwałą ostrość widzenia, nawet w trudnych warunkach oświetleniowych, a także zwiększenie głębi ostrości. Doskonałe parametry utrzymują się niezmiennie wraz z upływem czasu dzięki unikalnej konstrukcji, zapewniającej 3-wymiarową stabilność oraz trwale zachowanej przezroczystości soczewki. Dodatkowo, soczewka Akreos AO MI-60 umożliwia wprowadzenie jej wewnątrz oka przy nacięciu wynoszącym jedynie 1,8 mm! Zastosowanie mikrocięcia redukuje ryzyko wystąpienia astygmatyzmu pooperacyjnego, związanego z interwencją chirurgiczną, a także pozwala na szybkie gojenie i powrót do zdrowia. Proponujemy również soczewki wieloogniskowe, umożliwiające widzenie do bliży i do dali bez konieczności używania okularów, oraz toryczne, korygujące astygmatyzm. Zapraszamy.

CROSS-LINKING (CXL)

Cross-linking jest to zabieg stosowany w leczeniu stożka rogówki.

Zalecany jest u pacjentów z postępującym stożkiem w I - III stadium zaawansowania wg klasyfikacji Krumeicha–Amslera (ocenia lekarz okulista kwalifikujący do zabiegu po wykonaniu niezbędnych badań). Innym wskazaniem do zabiegu jest nabyte zaburzenie kształtu rogówki np. po zabiegach refrakcyjnych inaczej laserowej korekcji wad wzroku.

Pierwsze zastosowanie metody cross-linking miało miejsce w Technical University w Dreźnie w Niemczech w połowie lat 90-tych ubiegłego stulecia (prof.Theo Seiler, Gregore Wollensak, Eberhard Spoerl). Zabieg polega na nasączeniu tkanki rogówki ryboflawiną (witaminą B6) i poddaniu jej działaniu światła ultrafioletowego A (o długości fali 365 nm).

W wyniku tego działania w tkance rogówki zachodzą procesy fotopolimeryzacji, tzn. między włóknami kolagenu występującymi normalnie w jej zrębie, tworzą się nowe połączenia

tzw. wiązania krzyżowe- stąd angielska nazwa zabiegu „cross-linking”. Owe dodatkowe wiązania sprawiają, że rogówka staje się bardziej sztywna i odporna (utwardzona).

Dzięki temu zabiegowi postać postępująca stożka może zostać przekształcona w postać niepostępującą, inaczej mówiąc stożek rogówki stabilizuje się, a niekiedy z czasem może nawet ulec zmniejszeniu, co wpływa na poprawę ostrości wzroku.

Ostateczny efekt jest widoczny po kilku miesiącach od zabiegu (nawet 6-8 miesięcy).

Skuteczność i bezpieczeństwo cross-linking’u została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych prowadzonych na całym świecie.

Jak przebiega zabieg cross-linking?

Procedura jest nieskomplikowana i wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym kroplowym.

Pacjent w trakcie zabiegu jest w pozycji leżącej. Okolica skóry wokół oka jest przemywana i okładana sterylną folią.

Najpierw wykonuje się tzw. abrazję nabłonka rogówki, czyli zdejmuje najbardziej powierzchowną warstwę komórek rogówki na obszarze o średnicy 8-9 mm. Następnie podaje się na rogówkę w kilkuminutowych odstępach krople roztworu 20% ryboflawiny (witaminy B6) w dekstranie T500. Jest to tzw. nasączanie i trwa 15 minut. Kolejnym etapem jest naświetlanie światłem ultrafioletowym UVA (o długości fali 365 nm) przez 30 min, w czasie którego nadal podaje się krople ryboflawiny. Po zakończeniu naświetlania na rogówkę zakładana jest opatrunkowa soczewka kontaktowa, której nie należy zdejmować aż do badania kontrolnego. Czas trwania całej procedury wynosi ok.50 minut.

Nowość!

Cross-linking w cienkiej rogówce

Ograniczeniem dla wyżej opisanej procedury cross-linking jest zbyt cienka rogówka.

W stożku grubość rogówki jest zmniejszona w porównaniu do zdrowego oka. Jednak bardzo często wynosi ona poniżej 400 mikrometrów, co stanowi przeciwwskazanie do klasycznego zabiegu cross-linking. Dlatego opracowano specjalny preparat kropli ryboflawiny- tzw. ryboflawina TE, który przenika do rogówki pokonując barierę nabłonka. Wskazaniem do zabiegu cross-linking z użyciem ryboflawiny TE jest grubość rogówki w jej najcieńszym miejscu wynosząca 350-400 mikrometrów.

Różnice w przebiegu zabiegu z użyciem ryboflawiny TE w porównaniu do klasycznej metody są następujące:

  • 2-godzinny okres przygotowania przed zabiegiem, w czasie którego co 10 minut jest podawana do oka ryboflawina TE
  • w trakcie zabiegu nie wykonuje się abrazji nabłonka rogówki, a po zabiegu nie jest zakładana soczewka kontaktowa opatrunkowa.

Nasączanie i naświetlanie rogówki przebiegają tak samo.

Czas trwania zabiegu wynosi ok.45 minut, a łącznie z przygotowaniem 2h 45min.

Jak należy się przygotować do zabiegu?

Według zaleceń lekarza okulisty kwalifikującego do zabiegu pacjent przez kilka dni wpuszcza odpowiednie krople do oka, które będzie poddane procedurze cross-linking.

W dniu zgłoszenia się na zabieg nie można być przeziębionym lub w trakcie leczenia chorób zapalnych.

Żadne inne specjalne przygotowania nie są konieczne.

Jak należy się zachowywać po zabiegu?

Na zakończenie zabiegu cross-linking na oko zakładana jest specjalna soczewka kontaktowa, której nie należy ruszać ani zdejmować (z wyjątkiem: zabieg z użyciem ryboflawiny TE).

Do czasu pierwszej kontroli okulistycznej należy stosować odpowiednie leki zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty kwalifikującego do zabiegu. Następnie leczenie jest modyfikowane. Przeciętnie leki stosowanie są w okresie 1 miesiąca po zabiegu.

W tym czasie nie powinno się zakładać twardej soczewki kontaktowej.

W pierwszym dniu po zabiegu oko może pobolewać i może wystąpić światłowstręt- są to objawy przemijające.

Należy unikać:

  • dostania się do oka zanieczyszczeń i innych niepożądanych substancji
  •  stosowania kosmetyków w okolicy oczu w tym makijażu
  • zakurzonych i zadymionych pomieszczeń
  • sytuacji, w których można zgubić opatrunkową soczewkę kontaktową
  • nadmiernego wysiłku fizycznego
  • sauny i solarium
  • przebywania na słońcu bez okularów przeciwsłonecznych z filtrami UVA i UVB

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zapytać lekarza okulistę.

Drobne zabiegi okulistyczne

W naszym gabinecie zabiegowym wykonujemy drobne zabiegi okulistyczne, m.in.: brodawczak spojówek lub powiek, brodawki powiek, gradówka, kaszak powiek, kępki żółte, nieprawidłowy wzrost rzęs, operacje powiekowe, róg skórny, skrzydlik, torbiel powiek, torbiel spojówek. Jeśli poszukiwanego zabiegu nie ma na powyższym wykazie prosimy o kontakt.

Do góry